Hubert Joyl “Nasıl Birlikte Zıplarız?” Dediğinde Ne Oldu?

Çalışmak yaptığınız her şeye ruhunuzdan bir soluk katmaktır.

Halil Cibran

Geçen hafta yazdığım yazı da “Lider olarak zıpla dediğinizde hangi yanıtı almak istersiniz?” diye sormuştum. Yazıyı hatırlamanız için linki ekliyorum. http://www.kariyeryolum.com/2021/05/17/lider-olarak-zipla-dediginizde-hangi-yaniti-almak-istersiniz/

Bugün size “Nasıl birlikte zıplarız?” diye soran bir liderin bir şirketi dönüştürme hikayesinden bahsetmek istedim.

Hubert Joly Best Buy’ın Ağustos 2012- Haziran 2019 döneminde CEO’luğunu yapmış bir isim. Ağustos 2012’de büyük problemlerle karşı karşıya olan Best Buy’un CEO su olarak göreve başlıyor. Göreve geldiğinde karşısında zor zamanlar geçiren bir şirket buluyor. Şirketin hem gelirleri hem de kar marjı düşüyor. Yöneticilerin, çalışanların ve hissedarların ne yapacağını bilemez bir durumda olduğunu görüyor. Danışmanlar hissedarları mutlu etmesi için hisse değerinin artması gerektiğini ve bunun tek yolunun maliyet kısıtlamasına gitmek olduğunu söylüyorlar ve bunun içinde mümkün olan en kısa sürede küçülmesini ve eleman çıkartması gerektiğini vurguluyorlar. E-ticaretin hızla artmasını perakende mağazacılığın önündeki en önemli tehdit olarak görüyor ve asla bu şirketin toparlanamayacağını belirtiyorlar. 

Joly görevi kabul etmeden önce Best Buy mağazalarını geziyor ve nasıl bir değişim yapması gerektiğini kafasında planlıyor. Küçülme önerisinde olan tüm danışmanlara kulak tıkıyor. Elektronik Perakende işinin lokal bir iş olduğunu düşündüğü için deniz aşırı diğer bir değişle Globaldeki mağazalardan çıkma kararı alıyor. Böylece gücü ve enerjiyi sadece iç pazara topluyor. Sonra ücret dışındaki giderlere odaklanıyor ve burada evrim sayılacak kararlar alıyor. 

Şirketi yeniden yapılandırırken bazı temel yaklaşımlar belirliyor, bu yaklaşımların başında şirketin değerlerini oluşturmak geliyor. Oluşturulan değerlerin ve yaklaşımların tüm paydaşlar için geçerli olduğunu söylüyor. Bu arada derecelendirme şirketlerindeki analistler, bankacılar ve danışmanlar bu kararın yanlış olduğunu söylüyor ve Joly’i kar, Pazar payı ve maliyetlere odaklanması için ikna etmeye çalışıyor.

Joly belirlediği planlandan sapmıyor ve değerlere odaklanıyor. Best Buy’ın değerlerine baktığımızda bu değişimin nasıl gerçekleştiğini daha kolay anlayabiliriz. Joly çalışanlarının yeteneklerini tespit ederek bu yeteneklere göre bir stratejik plan oluşturuyor. Stratejik planın başarısını da tüm çalışanların işlerine tutku ile bağlanması ile olacağına hem hissedarları hem de tüm paydaşları ikna ediyor. Böylece her çalışan kendi hikayesini gerçekleştirdiğinde ve kendinin en iyi halini olmak istediğinde Best Buy’ın strateji de gerçekleşiyor.

Bu değişimi eğer rakamlarla analiz edersek çarpıcı sonuçları görebiliriz. Joly göreve geldiği Ağustos 2012’de Best Buy hisse senedi 20 dolar civarındayken, görevden ayrıldığında Best Buy hisse senedi  68 dolar. Hisse senedi %330 artmış durumda. Bu başarıyı S&P ile kıyaslamadığımızda aynı dönemde S&P endeksinin %111 arttığını görüyoruz. Joly görevden ayrıldıktan sonra da tüm çalışanların aynı değerlerle çalışmaya devam ettiklerini Best Buy hisse senedinin şu an 114,93 dolar seviyesinde olduğunu görüyoruz. 

Joly 2012 yılında tüm çalışanlarına yönelik her zaman çok açık olacağını, şirketin içinde bulunduğu durumu açıklıkla paylaşacağını, geleceğe dair iyimser olduğunu ve umut taşıdığını belirten bir konuşma yapıyor. Onların bu geleceğe katılmaları için iki soru soruyor ve bu soruları herkesin yanıtlamasını istiyor. Diğer bir değişle “Nasıl birlikte zıplamayız?” diyor. 

  1. Aynı amaca doğru giden yolda birlikte olabilmek için her birimiz ne yapabiliriz?
  2. Sizin içinizdeki büyüyü çıkartmak için ben ne yapabilirim?

Ben liderlikte süper kahramanlık rolünün bittiğini düşünüyorum. Daha önce “Görünmez İpler” iş romanında yazdığımız gibi liderler artık daha iyi amaca odaklı, daha uyumlu, ulaşılabilir ve çalışanları ile bağ kurmak durumunda. 

Kendi başarısından çok çevresindeki insanların başarılı olmasına ve tüm çalışanlarının kendilerinin en iyi halini bulmasına yardımcı olan liderler ve bu liderin çalıştığı şirketler geleceğin başarılı şirketleri olacak ve hem hissedarları hem de paydaşları mutlu edecekler.

Merak edenler için bu yazı da kullandığım kaynakları aşağıda belirttim. Herkese iyi haftalar.

Kaynaklar : The heart of Business, Hubert Joly

https://www.forbes.com/sites/petercohan/2019/12/02/best-buys-turnaround-began-in-2012-and-its-still-going-strong/?sh=83918fa38424

No Comments