İş Birliği Kültürünü Nasıl Hayata Geçiririz ? 2- Başkalarıyla İş Birliği İçinde Olmak

İçinde bulunduğumuz dönemi Jules Verne’in İki Yıl Okul Tatili romanına benzetiyorum. Aynı o romanın kahramanları gibi kendimizi bir anda bir bilinmezin ortasında bulduk.  Romanın kahramanları gibi adaya ulaştığımızda (bence bu da salgın sonrası denk geliyor) başımıza ne geleceğini bilmiyoruz. Bu konu ile ilgili daha önce yazdığım bir yazıya linkten ulaşabilirsiniz. 

http://www.kariyeryolum.com/2015/07/08/yonetim-kulturu-uzerine-1/)

Bir önceki yazıda iş birliği ile çalışmak için gereken adımları sıralamış, ilk adımın kendimizi tanımak olduğunu belirtmiştim. Artık kendimizi tanıdığımıza göre bu hafta artık başkalarıyla nasıl çalışacağımız konusunu inceleyebiliriz. Başkalarıyla çalışmak aynı zamanda onlarla bağlantıda olmak, etkilerine açık olmak ve onları desteklemek anlamına gelir. Birlikte çalıştığınız kişileri ağınız bir parçası olarak görmek zorundasınız.  Gerçek bir bağlantı kurmak, çalışma kalitesini artırır ve duygusal bir bağ yaratır. Bu bağ karşılıklı açık olmak için bir fırsat yaratır. Açık olmak demek ön yargısız bir biçimde her proje için en iyi fikirleri ve en doğru işi keşfetmeye ve kabul etmeye kararlı olmak anlamına gelir. En iyi sonucu elde etmek için, zaman zaman başkasının fikirlerinin kendi fikirlerinden daha iyi olduğunu kabul etmek önemlidir. 

Bir çoğumuz kendi bilgilerimize başkalarının bilgilerine güvendiğimizden daha fazla güveniyoruz. Dinlemek yerine eleştirmeyi tercih ediyoruz. Ne söylediğimiz değil nasıl söylediğimiz iş birliğinin ve ilerlemenin önünü açıyor.

Burada gene İki Yıl Okul Tatili’ne döneceğim. Adaya ulaşmak için iyi bir takım çalışması sergileyen çocuklar, adaya ulaştıktan ve yerleştikten sonra liderlik savaşına girişirler. İçlerinden bazıları grubu terk eder ve kendisiyle gelenler ile birlikte yeni bir alan arayışına girişir; ta ki korsanlarla karşılaşana kadar. Korsanlar ile savaşamayacaklarını anladıklarında geri dönerler ve arkadaşlarını uyarırlar. Yeniden iş birliği içinde çalışarak, korsan gemisini ele geçirerek adadan kaçarlar.

Hepimizin içinde liderlik arayışı ve insanları kendi etrafında toplama isteği genlerimizde var. Hariri Sapienskitabında iletişim becerisi ile sapienslerin neandertalları nasıl yok ettiğini çok güzel anlatıyor. Söylemlerimiz ve davranışlarımız iş hayatındaki başarımızı belirliyor. Bu konu ile ilgili bilgiye daha önceki yazıya linkten ulaşabilirsiniz.  http://www.kariyeryolum.com/2015/03/09/is-hayatinda-soylemlerimiz-ve-davranislarimiz/

Bu dönemde en çok buna ihtiyacımız var. Doğru iletişimi doğru zamanda yapmalı ve yapıcı olmaya çalışmalıyız. Bundan sonraki dönemde iş birliği ile hayatta kalabiliriz. 

Bu haftanın sorularını yöneticiler ve çalışanlar olarak iki aynı bölüme ayırdım. Bir sonraki yazıda  görüşmek üzere.

Önce liderler için;

Lider olarak kendi bilgilerinizin çalışanlarınız tarafından yanlışlanmasına hazır mısınız?

Çalışanlarınızla nasıl bir bağınız var?

Onları yaptığınız işlere ne kadar dahil ettiniz?

Nasıl bir dinleyicisiniz?

Çalışanlar için;

Şirketinizde öğrenme kanalları var mı? Bu kanallar destekleniyor mu?

Yeni bir beceri öğrenmeye hazır mısınız?

İş arkadaşlarınızı ne kadar tanıyorsunuz? Hangilerine yardım edersiniz neden? Hangilerine hiç yardım etmezsiniz?

Herkese iyi haftalar

Ayşegül Güngör

No Comments