Girişimcilik Yolunda İlerlerken

Verdiğimiz seminerde en çok karşılaştığım soru “Bende kendi işimi kurmak istiyorum. Sizce nasıl yapabilirim ?” oluyor. Bu sorularla karşılaşınca  “İnsan neden girişimci olmak ister?” soru üzerinde düşünüyorum. Kendimce bu soruya çeşitli yanıtlar bulmaya çalıştım. Gerçekten girişimci olmak istiyor muyuz? Yoksa içinde bulunduğumuz durum ve çalışma koşulları bizi zorunlu olarak girişimci olmaya mı itiyor?

En azından ben kendi adıma zorunlu girişimci oldum diyebilirim. Girişimci olmak zorunda kaldım ve devam ettim ve deneye deneye bir çok şeyi öğrendim. Hatta bu konuda yaşadıklarımı yazdığım öykümle ödül kazandım.

Bize kariyer danışmanlığı için gelen danışanlarımızın büyük bir çoğunluğu özellikle 35-45 arasında olanlar “ben kendi işimi kurmak istiyorum, akılımda bir çok fikir var mutlaka birini paraya çevirebilirim düşüncesiyle geliyorlar. Aslında girşimci olmak istemiyorlar. Sadece önlerinde başka bir seçenek görmüyorlar ve bir çoğu iş hayatında bunalmış ve yeni bir hayata ve yeni bir kariyere “yeniden başlamak” istiyor. Kendi adıma girişimcilik yolunda ilerlerken bu yolun hiçte kolay olmadığını hatta çoğu zaman vazgeçme noktasına geldiğimi ama inatçılığım yüzünden bırakmadığımı söyleyebilirim.

Bu nedenle “kariyer yolum” sitesinde bundan böyle girişimcilik ve kariyer hikayeleri yayınlayacağım. Belki birilerine ilham olur diye. Bu hikayeleri okuduğunuzda sakın yılmayın hatta kendi işini yapmak istiyorsanız size yol göstersin. Çılan yolun zor ve zahmetli olduğunu ama anahtar deliğinden geçincede ışığa kavuşucağınızı unutmayın.

Çoğumuz yaşamımızı tesadüfi bir biçimde sürdürüyoruz. Oysa “Girişimci olmak” tesadüfi bir şey değildir. Tesadüfi olarak girişimci olamazsınız ilk başta olsanız bile devam ettirmezsiniz.

Yapmamız gereken başlattığımız işi yarım bırakmamak olmalı. Bunun için kendimize inanmaya ve ne olursa olsun devam etmeye ihtiyacımız var ve bunun için yapmamız gerekenler var. Ben kendi adıma öğrendiklerimi ve yapmam gerekenleri sıraladım umarım sizlere ışık olur.

Öncelikle muhasebe bilmek ve öğrenmek gerekiyor. Paranın nasıl kaydedileceğini bilmeden para kazanmak gelecekte o parayı kaybedileceği anlamına geliyor. Temel kavramları bilmeden bir fikrim var diye ortaya çıkmak var olan güzel bir fikrin bile yok olmasına neden olabiliyor.

Kendi cebinizle işinizin kasasını ayırın. Unutmayın o para sizin değil, şirketinizin.Bu bilinci kazanınca ancak kar edebilirsiniz.

Borçlu girişim olmaz. Borç alarak başlayacaksınız fikriniz çok değerli olmalı

Her fikri değil iyi bir fikri işe dönüştürün

Yetenekli kişileri işe alın ya da yetenekli arkadaşlarınızla çalışın.

En yakın arkadaşınızla birlikte iş kurmayın. Ya da kuracaksanız ilk baştan birbirinize karşı dürüst olun.

Biz ne güzel eğleniyoruz o zaman birliktede çalışırız duygusuna kapılmayın.

Yetenekli kişi sizin fikirlerinizi sizin fikrinizi sizin yapabileceğinizden daha iyi uygulayan kişidir.

Büyümek için yeni eleman almayın. Önce büyüyün ve o büyüklüğünüzü korumayı başarın. Sürdürülebilir bir karlılık yakalarsanız eleman almaya başlayın. Aksi halde bir bakmışsınız sadece elemanlarınız için çalışıyorsunuz ve yokuş aşağıya gidiyorsunuz.

Önemli olan var olanı korumak değil, kar etmektir

Nihai amaç ise  kar etmek değil kar marjını korumaktır.

Asla fiyat kırmayın. Ama asla aşırı yüksek fiyatla da piyasaya çıkmayın.

Karı paylaşın. Umutmayın ne kadar yüksek ücret verirseniz verin kimseyi mutlu edemezsiniz. Oysa elde ettiğiniz karı adilce paylaşırsanız ileride para kazamadığınız durumlarda yüksek ücret ödemek durumunda kalmazsınız..

Hatalarınızdan ders alın asla piyasayı suçlamayın

Kendinizi tanıyın ve neyi yapıp yapamayacağınızın farkına varın

Zayıflıklarınızın ve yönetim potansiyelinizi bilin,

Yapmaktan vazgeçilecek şeyler listesini hazırlayın

Biri ayrılmak istiyorsa hemen gönderin,

Herkes lider olmak ister. Oysa kar ettiren yöneticidir. Fikri bulurken lider ama para kaznırken ve şirketinizi yaşatırken yönetici olmalısınız.İşte bu nedenle yetenekli kişileri işe almalısınız.

Bazı şeyleri başkalarının yapmasına izin verin. Her şeyi siz yapmak zorunda değilsiniz bırakın başkaları da sizin için çalışsın.

Ben kendi adıma bütün bunları deneme yanılma yöntemiyle öğrendim. Bu süreç içinde ise en önemlisi yeteneğimin sınırsız olduğunu ancak onu keşfetmenin zor olduğunu ve çok çaba gerektirdiğini öğrendim.

Sizlerinde kendi yeteneklerinizi keşfetmeniz için yola çıkmanızı öneriyorum.

No Comments